Pranie fotografií a filmu

Pranie fotografií a filmu

     Pranie fotografii a filmov je zásadné s ohľadom na archiváciu exponovaného fotomateriálu, zle vyprané fotografie a filmy na svetle s časom žltnú, to je medzi klasickými fotografmi všeobecne známa vec. Ako tomu ale zabrániť? Kvalitným vypraním materiálu ..

     Po prečítaní technických listov k filmom a fotopapierom som ostal pred rokmi mierne zaskočený, rôzny výrobcovia uvádzajú rôzny čas prania. Najprv k praniu filmov, najstarší “etalon” ktorý mám, má 10 rokov, a zatiaľ bez akejkoľvek zmeny kvality. Môj postup prania filmov vychádza z vyčerpavajúceho článku a diskusie na webe paladix.cz Používam postup podobný firemnému spoločnosti Ilford z viacerých dôvodov, a podobný postup ako autor s jednou veľkou zmenou a tou, je voda. Vodu na pranie filmov, záverečné pranie fotografii a prípravu trojice: vývojka, prerušovač, ustálovač používam takú ,ktorá prešla reverznou osmózou, tú je možné zakúpiť v lepšej akvaristike. Doteraz som mal šťastie na mäkkú vodu v domácnosti ale i napriek tomu som zaradil pred osmózu filter na chlór, ktorého životnosť mala byť 3 mesiace, používam ho skoro 10 rok .Nemám možnosť zmerať parametre používanej vody ale v starších knihách sa dá nájsť jednoduchý test kvality vody pre fotografické účeli.

Kvapneme vodu z vodovodu na číru časť filmu, ak po uschnutí je na filme viditeľný krúžok, voda je tvrdá teda nevhodná.

     Po prvom teste s napohľad mäkkou vodou z vodovodu, nasledovala blesková návšteva najbližšej benzínovej stanice a nákup destilovanej vody, a výsledok? Skoro rovnaký, po pužití destilovanej vody a zmáčadla sa však vytratila väčšina nenavidených bielych šmúh na filmoch i fotografiách, avšak cena destilovanej vody časom rozhodla. Vodu z reverznej osmózy skladujem v laboratórnom PE HD sude s obsahom 10 litrov, z ktorého pôvodný uzáver som už vymenil, začal tiecť ..

     Skúsili ste niekedy nechať vodu 3 mesiace v PET flaške? Zaručene zozelená,  stačí sa pozrieť na okraj kvetináča či krhly na zalievanie, barel som za 10 rokov nikdy nečistil, nieje to potrebné, a to v jednej z mnohých fotopáuz som mal pripravenú vodu 3/4 roka, samozrejme  že ho používam len na uskladnenie vody z reverznej osmózy.

Ako teda vlastne periem? Prádlo v práčke vždy minimálne na 40-ku, film priamo v tanku a fotky v mierne upravenej miske.

 

Postup vyvolania a prania filmu je vcelku jednoduchý:

 1. vývojka (čas podla typu filmu a vývojky ..)
 2. prerušovač (30 sekund)
 3. ustálovač (3 minuty)
 4. prvé opláchnutie cievky tanku pod vodou z barelu a vypláchnutie vývojnice teplou vodou z vodovodu
 5.  naplnenie vývojnice demineralizovanou vodou a ponechanie filmu vo vode cca 3 minúty 
 6. vymením / vylejem vodu z tanku cca 6-8 krát, podľa nálady a množstva vody v barely, cievkou podľa nálady “kvrdlám” 
 7. nakoniec kvapnem 1 až 2 kvapky zmáčadla do záverečného pracieho roztoku a film dám sušiť / vedľa záclony

     Na zaťaženie filmu používam veľké kancelárske svorky, jedna je zavesená hore a druhá na konci filmu, film je do 45 minút suchý a môžem ho nastrihať do archivačných folií, resp. začať skenovať. V jeden večer nikdy nevyvolávam film i fotky z neho, nejde o to že by sa film krútil (film zakladám do zväčšováku medzi sklami, do skeneru ide pod jedným sklom) ale mám “pocit” že film je po 24 hodinách, tvrdší akoby samotná podložka získala na odolnosti, (zatiaľ nepoužívam utvrdzovacie recepty podľa starých kníh)

    Postup prania fotografii je v mojom prípade hlavne zdĺhavejší, kedže používam fotopapiere na barytovanej podložke a gramáž 300 gramov na meter v resp. 150 gramov. V prvom prípade podložka saje neskutočné množstvo vody v druhom na rozdiel od RC však tiež.

     V prípade použitia RC podložky to jest plastu, je cesta jednoduchá, a stačí fotku prepláchnuť 4-5 minút pod teplou vodou z vodovodu, niekto jednoducho hádže fotky do vane plnej vody .. Nie som si ale istý istý  objemom vody vo vani a množstvom fotografii, nemajúc v kúpeľni vaňu ale zväčšovák z čias prvej republiky a objektív v ňom pre zmenu z 90 rokov + moja veľká averzia voči plastom v ruke, neostáva mi nič iné ako písať o praní fotografii na barytovej podložke.

Postup nieje zložitý, ale náročný na čas a množstvo vody. 

 1. fotku prenášam po ustálení z komory do kuchyne a už v temnej komore / kúpeľni ju oplachujem cca 30 sekúd teplou vodou z každej strany 
 2. prvá pracia miska rozmeru 30 x 40 x 10 cm má na dne vyvŕtaných 12 otvorov o priemere 2.5 mm, cca 3 minúty po naplnení je teda prázdna.
 3. vodu napúšťam z vodovodu kontinuálne,a mením čo 3 minúty teplotu z teplej na studenú a späť, zároveň fotografiami zľahka pohybujem, celé pranie trvá minimálne 30 minút
 4. až po tomto praní ide fotografia do druhej misky s vodou z osmózy a kvapkou zmáčadla na ďalších cca 5 minút

     Z toho vychádza spotreba vody na dve fotografie 18 x 24 viac ako 80 litrov !! (nepočítam vodu z barelu..) tento spôsob prania som začal praktikovať až tohto roku po prechode na 300 gramové papiere. Najstaršia fotografia ktorú som venoval rodičom je cca 10 rokov na dennom svetle okná otočené na juh a bez známok žltnutia. Čo sa dá robiť, i kašmírový sveter periem opatrne v rukách, práčku mu nedoprajem, stačilo že jeden šál omylom tu cestu absolvoval ..

Po opraní fotografie suším, ale o tom až ďalší príspevok.